• PDF
  • Spausdinti
  • El. paštas
Seniausias leidinys mano namuose
2022-ieji yra paskelbti Pranciškaus Skorinos metais. Šiemet sukanka 500 metų, kai Vilniuje buvo įkurta pirmoji Rytų Europoje spaustuvė ir išspausdinta pirmoji knyga LDK – P. Skorinos „Mažoji kelionių knygelė“ (1522). Manoma, kad knygelė buvo skirta ne bažnytinėms pamaldoms, o asmeniniam skaitymui namuose ar mokantis raštingumo. Šis ir kiti P. Skorinos leidiniai šiandien yra labai reti. Jie saugomi Vilniaus, Prahos, Krokuvos ir Londono bibliotekose. O kokio senumo leidinių turi mūsų progimnazijos mokiniai ir jų šeimos nariai? Taigi ši sukaktis paskatino 6a, 7a ir 7b klasių mokinius pasidomėti, kokio senumo leidiniai yra saugomi jų namų bibliotekose.

Besiruošdami projektiniam darbui „Seniausias leidinys mano namuose“, mokiniai turėjo kruopščiai peržiūrėti savo namų bibliotekos knygas, laikraščius, žurnalus ir surasti seniausiai išleistą vieną leidinį. Atsinešus į pamoką, reikėjo jį pristatyti: nurodyti autorių ir pavadinimą, išleidimo vietą ir metus, puslapių skaičių, papasakoti, kuriam šeimos nariui jis priklauso, kaip namuose atsirado, kodėl yra saugomas ir perduodamas iš kartos į kartą.

Pristatydami seniausius savo namų leidinius, mokiniai daugiausia pasakojo apie knygas. O kiek gražių istorijų apie jas išgirdome! Vienos jų – maldaknygės, dar XIX a. pab.-XX a. pr. slapta knygnešių parneštos į Lietuvą ir dabar saugomos net penktos kartos atstovų. Kitos – knygos apie žemaičių valgius, močiučių perduotos mokinių mamoms, kad šios tęstų žemaitiškų valgių gaminimo tradicijas. Dar kitos – mokykliniai vadovėliai, kruopščiai senelių ir tėvų išsaugoti, kad jų anūkai ir vaikai žinotų, iš kokių vadovėlių jie mokėsi, būdami paaugliai ar jaunuoliai. Mokiniai pristatė ir daug senų lietuvių grožinės literatūros knygų, ir tautosakos rinkinių. Kai kurie mokiniai buvo atsinešę ir senų laikraščių, žurnalų ar žemėlapių, kurie saugomi jų namuose.

Apibendrinę klasės draugų pasakojimus, šeštokai ir septintokai nusprendė, kad pokalbiai apie seniausias namų knygas – tai galimybė geriau pažinti savo artimuosius ir sužinoti šeimos ar net visos giminės istoriją. Džiaugiuosi, kad šis projektas suartino mano mokinius su jų artimiaisiais. Labai dėkoju savo mokinių tėvams, kurie leido į projekto pristatymo pamoką atsinešti vertingus antikvarinius leidinius.

Lietuvių k. ir lit. mokytoja J. Šliažienė

 

Lankytojų skaitiklis