• PDF
  • Spausdinti
  • El. paštas

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena

Ši diena minima kasmet gegužės 7 dieną. Ji primena rusų carinės valdžios represijas, kuriomis buvo varžoma kalba, knygų leidyba, spauda, laisvas žodis.

Per 40 spaudos draudimo metų paaiškėjo, kad lietuviškoji spauda augo, nepaisant jokių persekiojimų ir taikomų bausmių. Veltui nuėjo rusų pastangos įpiršti valdžios leidžiamas knygas, spausdintas rusiškomis raidėmis. Slaptųjų knygų skaičius nepaprastai sparčiai augo. Nuo lietuvių raštijos pradžios ligi 1864 metų, t. y. per 300 metų, lietuviškų knygų iš viso buvo išspausdinta vos 750 nuo draudimo pradžios iki 1883 metų, t. y. iki „Aušros“ gimimo, buvo išspausdintos 484 knygos, o nuo 1883 metų iki 1903 metų, neskaitant laikraščių, buvo išspausdintos 1372 knygos. Apie visa tai trečiokams papasakojo bibliotekininkė Aušra, kai jie apsilankė progimnazijos bibliotekoje. 

Bibliotekoje parengta senųjų leidinių paroda. Mokiniai turėjo galimybę ne tik juos pavartyti, bet ir atlikti užduotis. Jie sužinojo knygų autorius ir jų pavadinimus, surado, kokiais metais išleistos knygos, bei suskaičiavo, kiek joms metų. Pasidomėjo, kokios spaustuvės, leidyklos išspausdino knygas ir koks jų tiražas.  Mokiniai  turėjo sužinoti knygų puslapių ir lapų skaičių.

Džiaugiamės, kad šiandien galime kalbėti, skaityti, rašyti, mokytis savo gimtąja lietuvių kalba.

Bibliotekininkė Aušra Vaičiulienė

 

Lankytojų skaitiklis