• PDF
  • Spausdinti
  • El. paštas

Kuprinių svėrimo akcija

Kasmet rugsėjo paskutinę savaitę Sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyva visoje Lietuvoje yra vykdoma mokinių kuprinių svėrimo akcija, kurios tikslas išaiškinti mokyklinės kuprinės svorį, jos svorio santykį su mokinio kūno mase bei įvertinti tai, ar kuprinė atitinka jai keliamus reikalavimus. Mūsų „Atžalyno” pagrindinėje mokykloje kuprinių svėrimo akcija buvo vykdoma rugsėjo 18 d. Šią dieną 5-6 klasių mokiniai buvo aktyviai kviečiami ateiti į specialiai šiai akcijai paruoštą kabinetą ir įvertinti savo kuprines. Tai yra ar jos neviršija rekomenduojamo svorio, ar nekenkia sveikatai. Aktyviausi buvo 5A, 6A ir 6B klasės mokiniai. Jie bus apdovanoti paskatinimo prizais už aktyvų rūpinimąsi savo sveikata.

Iš viso šioje akcijoje dalyvavo 78 mokiniai (34 penktokai ir 44 šeštokai). Įvertinus visų dalyvių kuprinių svėrimo rezultatus, buvo nustatyta, kad apie 75 proc. akcijoje dalyvavusių moksleivių mokyklinių kuprinių svoris neviršijo 10 proc. jų svorio t.y. sveria tiek, kiek rekomenduoja gydytojai. 23 proc. moksleivių kuprinės svėrė nuo 10 iki 15 proc. jų svorio, o 2 proc. moksleivių nešioja sunkesnes nei 15 proc. savo kūno svorio kuprines. Įvairių šalių gydytojai vaikams rekomenduoja nešti ne sunkesnę kaip 10 proc. savo kūno svorio kuprinę, kuri turi būti su dviem diržais ir nešama taisyklingai užsidėjus ant pečių. Kasdienis sunkesnės kaip 15 proc. savo svorio kuprinės nešiojimas gali būti vertinamas kaip rizikos veiksnys, darantis įtaką moksleivio nugaros skausmų ar kitų stuburo pakenkimų atsiradimui.

Vykdant šią akciją buvo svarbu ne tik pasverti mokinį bei jo kuprinę, bet ir įvertinti kuprinės tipą bei jos nešiojimo būdą. Reikia pasidžiaugti, kad net 95 proc. mokinių turi kuprines su dviem diržais, tačiau ne visi jas nešioja taisyklingai užsidėję ant pečių. 7-12 metų amžiaus tarpsnyje stuburas dar yra nesukaulėjęs, lankstus, o nugaros raumenys – silpni, greitai pavargsta, todėl per sunki ir kt. reikalavimų neatitinkanti kuprinė gali tapti vaikų netaisyklingos laikysenos formavimosi priežastimi.

Tiek tėveliams, tiek mokiniams svarbu žinoti, kad mokyklinė kuprinė – speciali kuprinė, nešama pasikabinus per pečius ant nugaros ir skirta naudojamiems mokykloje ugdymo reikmenims susidėti. Norint išsaugoti taisyklingą laikyseną, kuprinė turėtų atitikti HN 21:2003 „Mokyklinės prekės“ (Valstybės žinios, 2003, Nr. 94–4261), kurioje yra pateikti reikalavimai taisyklingai mokyklinei kuprinei.

Pagrindiniai reikalavimai mokyklinei kuprinei:

Kuprinė turi būti su dviem reguliuojamo ilgio diržais, kurių plotis turi būti ne siauresnis kaip 3,5 cm.

Tuščia kuprinė pradinių klasių moksleiviams turi sverti ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 1000 g.

Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip10 proc. moksleivio kūno svorio.

Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. moksleivio kūno svorio.

Kuprinė turi būti nešama taisyklingai užsidėjus ant abiejų pečių. Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau moksleivio juosmens.

Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Asta Fabijonavičiūtė

 

Lankytojų skaitiklis