• PDF
  • Spausdinti
  • El. paštas

„Kalbom iškalbėsiu, giesmėm išgiedosiu“

(A. Baranauskas)

2013 metų gruodžio 12–13 dienomis Anykščiuose vyko respublikinis Tarmių festivalis, kurį organizavo Anykščių rajono savivaldybė, Lietuvių kalbos institutas bei A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus. Jame dalyvavome ir mes, lietuvių kalbos mokytojos J. Šliažienė ir D. Eirošienė. Tarmių metų baigiamojo renginio metu į tarmes buvo pažvelgta trimis aspektais: tradiciškai, netradiciškai ir mokyklai.

Gruodžio 12 dieną, ketvirtadienį, poeto A. Baranausko apdainuoto miesto koplyčioje vyko Lietuvių kalbos instituto bei K. Simonavičiaus universiteto organizuota konferencija „Tarmės ir kūrybinės industrijos“. Joje pranešimus skaitė K. Simonavičiaus instituto rektorius prof. dr. A. Augustinaitis, prof. dr. D. Mikulėnienė, dr. G,. Judžentytė, dr. V. Meiliūnaitė, R. Levickaitė. Džiugu, kad ne vienas iš jų džiaugėsi žemaičių tarmės saugojimu ir vartojimu. Šiam renginiui pasibaigus kultūros centre buvo pristatyta videomeno paroda tarmių ir etninės kultūros tematika. Po to A. Baranausko poemą „Anykščių šilelis“ įvairiomis tarmėmis skaitė mokslininkai kalbininkai, aukštųjų mokyklų dėstytojai ir mokytojai, išlaikę savo gimtąją tarmę. Pavakarojus su Anykščių kultūros centro folkloriniu ansambliu „Valaukis“, vyko režisieriaus A. Verbos filmų, kuriuose kalbama apie etninę kultūrą, tarmes, ieškoma tautinės savasties šaknų, peržiūra.

Gruodžio 13 dieną, penktadienį, dar dažais kvepiančioje L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje prie apskritojo stalo apie besibaigiančius Tarmių metus ir Lietuvos regionų plėtrą ilgokai diskutavo dialektologai, universitetų dėstytojai, Liaudies kultūros centro darbuotojai, politikai, LR Švietimo bei Kultūros ministerijų specialistai ir mokytojai. Iškilmingame neseniai pastatytos bibliotekos atidaryme dalyvavo ir Lietuvos Respublikos Prezidentė D. Grybauskaitė. Džiaugėmės, kad mes taip pat turėjome galimybę aplankyti Angelų muziejų, įsikūrusį pačiame miesto centre, pasigėrėti puikiomis Anykščių apylinkėmis iš Šv. Mato bažnyčios varpinės bokšto, kuriame įrengta apžvalgos aikštelė. Nemažo ir festivalio dalyvių, ir pačių miestelėnų dėmesio sulaukė popietė-koncertas „Kad atgytų kerintis grožis…“. Jame pasirodė mokiniai – respublikinių konkursų, skirtų Tarmių metams, laureatai. Jų atidžiai klausėsi ir LR Prezidentė D. Grybauskaitė. Smagu buvo girdėti dainuojančius mažuosius žemaitukus iš Telšių folkloro ansamblio ,,Čiučiuruks“. Festivalis baigėsi bardų, dainuojančių tarmiškai, koncertu.

Šis festivalis buvo baigiamasis Tarmių metams skirtas respublikinis renginys. Tos dvi dienos, turiningai praleistos anykštėnų krašte, tik patvirtino, kad ir aukštaičių, ir žemaičių tarmės yra vartojamos ir puoselėjamos, nes, anot A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus direktoriaus A. Verbicko, „tarmė žmogui turi būti kaip duona, o bendrinė kalba – pyragas“.

Lietuvių kalbos mokytoja J. Šliažienė

 

Lankytojų skaitiklis