• PDF
  • Spausdinti
  • El. paštas

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena

Gegužės 7-ąją Lietuvoje minima Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Ji kiekvienam sąmoningam ir pilietiškam lietuviui primena tuos laikus, kai carinė rusų valdžia represijomis buvo uždraudusi mūsų tautos brandą liudijančius ženklus – kalbą, knygą, spaudą.

Ši diena mūsų mokykloje paminėta įvairiomis veiklos formomis. Lietuvių kalbos mokytojų metodinė grupė, bibliotekos vedėja A. Vaičiulienė bei technologijų mokytoja J. Martinkienė kartu su mokiniais prisiminė tą itin sunkų mūsų istorinį laikmetį. Mokytojos A. Arlauskienė ir D. Eirošienė papasakojo mokiniams apie 1864-1904 metų sunkmetį – spaudos, lietuviškų mokyklų draudimo laikotarpį, akcentavo gimtosios kalbos, knygos reikšmę pilietiško žmogaus gyvenime. Mokytoja A. Petkuvienė ir jos ugdytiniai, kalbėdami apie 110-ąsias lietuviškos spaudos atgavimo metines, prisiminė rūsčią istoriją apie spaudos draudimą, pasidžiaugė, kad mūsų maža tauta sugebėjo apginti savo žodžio teises, aptarė šiandieninės spaudos ir knygos reikšmę jaunam žmogui. Mokiniai, vadovaujami mokytojos J. Šliažienės, gegužės 7-os dienos lietuvių kalbos pamokose išrinko pačius brangiausius ir svarbiausius lietuviškus žodžius. Tai žodžiai Tėvynė, Lietuva, Telšiai, namai, tėvai, mama, meilė. Jie taip pat žiūrėjo LTV laidą „Klausimėlis“ apie knygas bei diskutavo apie tai, kodėl mums, lietuviams, svarbu yra žinoti savo kalbos istoriją ir mokėti taisyklingai kalbėti gimtąja kalba.

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną bibliotekos vedėja A. Vaičiulienė paruošė seniausių knygų, esančių mokyklos bibliotekoje, parodą. Jai ir technologijų mokytojai J. Martinkienei padedant dešimtų klasių merginos ant pėdučių rašė žodžius, skirtus lietuvių literatūros pradininkui K. Donelaičiui. A. Vaičiulienės ir J. Martinkienės paraginti dešimtokai apsilankė 1a bei 1b klasėse ir papasakojo pirmokėliams apie spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Jie taip pat pasveikino daugiausia knygų perskaičiusius pirmokus, įteikė jiems dovanėlių ir palinkėjo mažiesiems mylėti bei branginti savo gimtąją.

Anot Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkės D. Vaišnienės, „mūsų kalba yra pilietinės tapatybės ir valstybingumo ženklas, žodžio laisvės liudijimas ir brandžios bei kūrybingos asmenybės raiškos bruožas“. Todėl labai svarbu, kad „Atžalyno“ pagrindinės mokyklos mokiniai kuo anksčiau tai suprastų ir būtų tikri savo gimtosios kalbos mylėtojai ir saugotojai.

Lietuvių kalbos mokytoja J. Šliažienė

 

Lankytojų skaitiklis