Mūsų progimnazijoje ir šiais mokslo metais daug dėmesio skiriama didelį mokymosi potencialą turinčių (gabių) mokinių ugdymui.
Gegužės 21 dieną į mokyklą sugužėjo gabūs mokiniai ir jų mokytojai iš Telšių bei kitų Lietuvos miestų. Čia antrus metus iš eilės įvyko respublikinė tiriamųjų darbų konferencija „Mokausi – tiriu – atrandu“, kurios tikslas – stiprinti gabių mokinių tiriamojo darbo rengimo ir pristatymo dalykines bei bendrąsias kompetencijas, stiprinti viešojo kalbėjimo įgūdžius. Renginį vedė septintokai Ugnė Bukantaitė ir Emilis Slušnys. Progimnazijos direktorius Kęstutis Saplinskas, sveikindamas dalyvius, pasidžiaugė, kad ir vėl „Atžalyne“ bus pristatyta daug įdomių tiriamųjų darbų, o jo pavaduotoja ugdymui Jadvyga Dapšienė visiems palinkėjo sėkmės. Telšių švietimo centro metodininkė Indra Mileškienė padėkojo jauniesiems tyrėjams, kad jie atvyko į šį, jau tradicinį, renginį, bei patarė drąsiai pristatyti savo darbus.
Konferencijoje pranešimus pristatė 31 mokinys iš Telšių „Ateities“ progimnazijos ir jos Saulėtekio skyriaus, „Atžalyno“, „Germanto“, Plungės akademiko Adolfo Jucio ir Mažeikių Kalnėnų progimnazijų bei Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos.
Konferenciją pradėjo mažiausi pranešėjai – pradinių klasių mokiniai. „Atžalyno“ progimnazijos ketvirtokai Augustė Mitkutė, Kamila Dirmeikytė ir Joris Vėlavičius (mokytoja Jūratė Petrulienė) pristatė tiriamąjį darbą „Trečių ir ketvirtų klasių mokinių vardai, jų kilmė“. „Ateities“ progimnazijos Saulėtekio skyriaus mokinė Gintarė Paulauskytė (mokytoja Lina Zubavičienė) papasakojo apie garsiąją Švedijos ir Abiejų Tautų Respublikos valdovų dinastiją (jos pranešimo tema – „Kas tos Vazos?“). Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos pradinukai Vytaras Bladžius ir Rokas Keburis, pristatydami pranešimą „Magiška šviesa“ (mokytoja Brigita Bacienė), visiems įrodė, kad šviesa gali sklisti iš mokinių piešinių. Telšių „Ateities“ progimnazijos mokiniai Benas Gaurilovas, Kajus Misius ir Austėja Sungailaitė į konferenciją atvyko ne tik pristatyti savo tiriamąjį darbą „Klasės gyvasis kampelis. Afrikietiškos sraigės achatinos“ (mokytoja Dalia Lileikienė), bet ir atsinešė sraigių akvariumą, todėl visi renginio dalyviai galėjo šiuos gyvūnėlius apžiūrėti iš arti.
Renginį tęsė 5-6 klasių mokiniai. „Germanto“ progimnazijos penktokės Lėja Taraškutė ir Paulina Žimkutė (anglų k. mokytoja Ajida Stančienė) pasidalijo dalyvavimo projektuose patirtimi – jų pranešimo tema „eTwinning projektai kaip tarpkultūrinio bendravimo priemonė „Germanto“ progimnazijoje“. Austėja Giedraitytė ir Sandra Šverytė, Plungės akademiko Adolfo Jucio progimnazijos penktos klasės mokinės, papasakojo apie „Kopūstinio baltuko (lot. Pieris brassicae) lervos ir vapsvos (lot. Cotesias glomerata) biologinę kovą“ (gamtamokslinio būrelio vadovė Kristina Vaidotienė). „Atžalyno“ progimnazijos šeštokės parengė tiriamuosius darbus apie savo bendraamžius: Lugnė Adomaitytė anglų kalba išanalizavo jų kelionių aplinkybes („Telšių „Atžalyno“ progimnazijos šeštokų kelionių kryptys ir transporto priemonės: kur ir kaip jie keliauja?“, anglų k. mokytoja Kristina Bagužienė), o Skaistė Butkutė ir Justė Joniškytė išsiaiškino, kada ir ką jie skaito („Telšių „Atžalyno“ progimnazijos 5-6 klasių mokinių skaitybos įpročiai“, lietuvių k. ir lit. mokytoja Jūratė Šliažienė).
7-8 klasių mokinių pranešėjų grupė, kaip ir pernai, buvo gausiausia. „Atžalyno“ progimnazijos septintokai Dovydas Sukauskas ir Emilis Slušnys (geografijos mokytoja Laima Baltrukonienė) išsamiai atsakė į klausimą „Kur pietauja „Atžalyno“ progimnazijos mokiniai?“ Bertautė Bružaitė, Agata Breitmozerytė ir Luka Kontvainytė, „Ateities“ progimnazijos 7-os klasės mokinės, parengė ir pristatė darbą „Mano miesto aplinkos kokybės tyrimas. Luokės gatvės taršos atvejis“ (geografijos mokytoja Vaida Raibužienė ir biologijos mokytoja Julija Barsienė). Mažeikių Kalnėnų progimnazijos 7-8 kl. mokiniai Lėja Zakaraitė ir Neilas Vilius pasidalijo savo atlikto tyrimo apie „Guminukų fizikinius ir cheminius pokyčius“ rezultatais (chemijos, gamtos mokslų mokytoja Snieguolė Vitkevičienė), o aštuntokai Eimantas Velžis ir Greta Miliūtė išsiaiškino, kiek jų mokyklos mokinių geba susukti liežuvį (pranešimo tema „Genetinio požymio susukti liežuvį tyrimas“, biologijos mokytoja Jūratė Fridrikienė). Keturis pranešimus konferencijoje pristatė „Atžalyno“ aštuntokai. Emilė Bagužaitė, Martyna Jankauskaitė, Akvilė Nekrašiūtė ir Gabrielė Skirmantaitė, ištyrusios „Triukšmo taršą Telšiuose ir „Atžalyno“ progimnazijoje“ (geografijos mokytoja Laima Baltrukonienė ir IT mokytoja Sonata Kazokevičienė), nustatė, kad pradinukų korpuse keliamas triukšmas prilygsta naujametinių fejerverkų keliamam triukšmui. Be to, Emilė ir Akvilė dar pristatė individualiai parengtus pranešimus: „Teigiamieji ir neigiamieji skaičiai žmogaus gyvenime“ bei „Menas ir matematika“ (jų vadovė – matematikos mokytoja Angelina Streckienė). Paulina Norkutė ir Gabija Gedvilaitė atliko tyrimą ir išsiaiškino, kokią įtaką jų bendraamžiams daro folkloras („Kaip folkloriniai šokiai formuoja aštuntos klasės mokinių socialinius ryšius?“, šokio mokytoja Dinara Dacienė).
Renginį apibendrino, pranešėjams bei jų mokytojams padėkas ir atminimo dovanėles įteikė direktorius Kęstutis Saplinskas ir jo pavaduotoja ugdymui Jadvyga Dapšienė. Jie džiaugėsi, kad šioje konferencijoje gabūs mokiniai puikiai įrodė, jog yra smalsūs, nuolat domisi savo socialine aplinka ir gamta, joje ieško, atranda ir, padedant mokytojams, atsakingai ištiria daug įdomių dalykų.
Mokytoja Jūratė Šliažienė